Orkid, TOÇEV İşbirliğiyle
‘Okula Devam’ Projesini Başlattı


Türkiye’nin lider kadın bakım markası Orkid’in ortaokul ve lise öğretmenleriyle gerçekleştirdiği bir araştırma, ortaokul ve lise dönemindeki kız öğrencilerle ilgili çarpıcı sonuçlar ortaya koydu. Araştırmanın sonuçlarına göre, her 10 kız öğrenciden biri ergenlik döneminde ailesinin ekonomik durumuyla orantılı olarak hijyenik pede ulaşamıyor, bu nedenle okula gidemiyor ve derslerini kaçırıyor. Ergenlik döneminde genç kızlara verdiği desteği sürdüren Orkid, kız öğrencilerin özgüvenli bir şekilde okula devam edebilmesi için TOÇEV işbirliği ile “Okula Devam Projesi” başlatarak ped bağışında bulunmayı amaçlıyor. Orkid’in Türkiye genelinde ortaokul ve lise öğretmenleri ile gerçekleştirdiği bir araştırmaya göre; her 10 kız öğrenciden biri, ailesini ekonomik durumuyla orantılı olarak ergenlik döneminde hijyenik pede ulaşamıyor ve bu yüzden de okula gidemeyerek derslerini kaçırıyor. Hijyenik pede ulaşamadıkları için hijyenik olmayan alternatiflere yönelen kız öğrenciler ise özgüven düşüklüğü ve kaygı nedeniyle okula gelmekten kaçınıyor ve dersleri kaçırıyor. Araştırmaya katılan 2 öğretmenden 1’i, sınıfında ekonomik koşulları nedeniyle hijyenik ped alamayan öğrenciler olduğunu söylerken; yine 2 öğretmenden 1’i hijyenik ped alamayan öğrencilerin notlarında belirgin bir düşüş olduğunu ifade ediyor. Öğretmenler, kız öğrencilerinin regl döneminde hijyenik pede ulaşamadığı için okula devamsızlık yapma oranının sınıflarında yüzde 34 olduğunu aktarıyor.

Okula Devam Projesi için Orkid & TOÇEV İşbirliği Yıllardır Türkiye’de genç kızların ve kadınların güçlenmesi adına çeşitli proje ve projelere imza atan Orkid, TOÇEV işbirliği ile kız öğrencilerin okullarına, hayatlarına özgüvenle devam edebilmeleri için “Okula Devam” projesini başlatıyor. Genç kızların bu sorunlarla daha kolay baş edebilmesi için sosyal medyada da başlatılan #OkulaDevam hareketi ile projenin Türkiye’de ve dünyada yaşanan bu problemin toplumsal düzeyde bir farkındalık yaratmasına öncülük etmesi ve daha çok kişiye ulaşması hedefleniyor. Ayrıca Orkid, Türkiye’de ailelerinin ekonomik koşullarının yetersizliği nedeniyle hijyenik ped alamayan kız öğrencilere hijyenik pedi bağışlamayı hedefliyor.

Orkid tüm Türkiye’yi projeye desteklemeye çağırıyor! Proje kapsamında 1 Kasım- 14 Aralık tarihleri arasında Orkid alan herkes TOÇEV işbirliğiyle Türkiye genelindeki kız öğrencilere hijyenik ped desteğinde bulunabilecek. Orkid, bu konuda toplumda farkındalık yaratmak ve desteğin daha geniş kitlelere ulaşabilmesi için sosyal medya üzerinden de destek çalışmalarını sürdürecek. #OkulaDevam etiketi ile yapılacak her paylaşım, kızların özgüvenle okula devam etmesine katkı sağlayacak, toplumsal farkındalığı artıracak ve ped bağışına dönüşecek.


Bağış Mekanizması

Ürün satışı

1 Kasım – 14 Aralık tarihleri arasında, Türkiye genelinde yapılacak olan her paket Orkid Platinum ve Orkid Ultra Extra hijyenik ped alışverişi için, Orkid tarafından, Türkiye’deki kız öğrencilere 1 adet ped bağışlanacaktır. Bağışlanacak toplam ürün miktarı, kampanya dönemindeki satış miktarının belli olmasından ve üçüncü parti araştırma şirketini tarafından raporlanmasından sonra belirlenecektir. Bağışlanan ürünler, TOÇEV aracılığıyla, ihtiyaç olduğu belirlenen bölgelerdeki kız öğrencilere ulaştırılacak, ayrıca devlet kız yatılı okullarına gönderilecektir.

Sosyal medya

1 Kasım – 30 Kasım tarihleri arasında, Instagram platformu üzerinden #okuladevam etiketi ile yapılacak her paylaşım için, Orkid tarafından, Türkiye’deki kız öğrencilere 1 adet ped bağışlanacaktır. Bağışlanacak toplam ürün miktarı, #okuladevam etiketiyle 1 Kasım – 30 Kasım arasında yapılan paylaşımların sayılması ile gerçekleşecektir. Paylaşımların sayılabilmesi ve geçerli kabul edilebilmesi için paylaşım yapılan profilin açık olması gerekmektedir. Otomatik hesaplardan yapılan paylaşımlar tespit edildiği takdirde kabul edilmeyecektir. Bağışlanan ürünler, TOÇEV aracılığıyla, ihtiyaç olduğu belirlenen bölgelerdeki kız öğrencilere ulaştırılacak, ayrıca devlet kız yatılı okullarına gönderilecektir.

Banabak

Banabak platformu üzerinde kampanya dönemine göre belirtilen aktivitelerin tamamlanması sonucunda, Orkid tarafından, Türkiye’deki kız öğrencilere ped bağışı yapılacaktır. “İzle ve Bağış yap” kampanyasında, belirtilen kampanya filminin izlenmesi başına 1 ped verilecektir. Bir kullanıcı, reklam filmini en fazla bir kez izleyebilecektir. “Fiş Çek ve Bağış yap” kampanyasında, Orkid Platinum veya Orkid Ultra Extra alışverişleri içeren alışveriş fişinin platform üzerinden yüklenmesi karşılığında 1 ped bağışlanacaktır. Bu bağış, kampanya döneminde yapılan alışverişten doğan bağışın üzerine eklenecektir. Bir kullanıcı, istediği kadar fiş yükleyerek bağış yapabilir.
“Baks karşılığı bağış yap” kampanyasında, platformda belirtilen miktarda “BAKS puanının” kullanımı karşılığında 1 ped bağışlanacaktır. Bir kullanıcı, BAKS puanı kullanarak bağış yapabilir. Bağışlanan ürünler, TOÇEV aracılığıyla, ihtiyaç olduğu belirlenen bölgelerdeki kız öğrencilere ulaştırılacak, ayrıca devlet kız yatılı okullarına gönderilecektir.