Uzmanlarımıza sorun

En yeniler
Müge Ala 09.01.2017 tarihinde sordu.
Turgay Köse - Uzman Diyetisyen
Hürriyet Aile

Merhabalar Müge Hanım;

Aldığınız fazla kilolardan sonra spora başlamanız mutluluk verici. Ancak bazı durumlarda vücudun ödem yapması söz konusu olabilmektedir:

1- Hiç spor yapmamak,
2- Spora yeni başlamak,
3- Dolunay,
4- Lodos veya rüzgara maruz kalmak,
5- Uzun mesafeli karayolu yolculuğu veya uçuş yapmak,
6- Alkol almak,
7- Tuzlu besinler tüketmek,
8- Yeterince su içmemek,
9- Kullanılan bazı ilaçlar,
10- Adet dönemi vb.
Kilo aldığınız dönemlerde yeterince su içmemiş, spor yapmamış, belki de tuzlu bir şeyler yemiş olabilirsiniz. Kaldı ki yakın bir süreçte spora başladığınızı belirtmişsiniz. Geçtiğimiz hafta dolunay vardı (kaldı ki son 1 ay içerisinde 2 kere dolunay yaşandı). Gelgit olayları sebebi ile okyanustaki sular bile çekilip yükselebiliyorken, bu durum vücudumuzdaki hücre içi ve dışı sıvı dengesini etkileyerek ödem yapabilmektedir. Ayrıca yılbaşı kutlamaları esnasında alkol almış olabilirsiniz. Yine geçtiğimiz hafta ülkemizin büyük bir bölümünde lodos hakimdi. Tüm bunların üstüne siz de yeterince sıvı almamış, tuzlu bir şeyler yemeye devam etmişseniz, uzun mesafeli bir yolculuk yapmışsanız veya adet dönemi içerisindeyseniz bahsi geçen hemen hemen tüm ilkeler gerçekleşmiş gibi görünüyor.

Bu süreçte günde 2 litre kadar su içmeye, çok demli çay ve kahve tüketiminden kaçınmaya, tuzlu besinleri kısıtlamaya ve maydanoz tüketmeye (kaynatıp, limon sıkarak suyunu da içebilirsiniz) özen gösteriniz. Sabırla spor yapmaya devam ederseniz birkaç güne kalmaz ödemlerinizden kurtulursunuz kanaatindeyim. Tüm bunlara rağmen bir iyileşme gözlenemez ise bir hekime başvurmanızda yarar vardır.

* Peynir ve zeytini ılık suda bekletmek; turşu, salamura yaprak, et suyu tableti, hazır çorba, konserve, şarküteri ürünleri vb. tüketiminden kaçınmak ve hepsinden önemlisi sofraya tuzluk getirmemek faydalı olacaktır.

Sağlıklı günler dilerim.

Serap Tuğ 08.01.2018 tarihinde sordu.
Ayfer Sağlam - Spor Uzmanı
Hürriyet Aile

Merhabalar Serap Hanım;

3 yıldır devam ettiği kursta rutin olarak tekrarlanan hareketlerden çocuğunuz sıkılmış olabilir. Ama bazı disiplinlerde bu tekrarlar gereklidir.Öğretmeni gelişim gösterdiğini düşünüyor ise bir üst gruba alabilir. Bazı günler kendinden büyük ablaların dersine misafir ederek daha önünde kat etmesi gerektiği çalışmalar olduğunu görmesini veya kendinden küçüklerin dersine alarak gelişimini görmesini sağlayabilir. Buna rağmen isteksiz ise zorlamak doğru olmayabilir.

Tuğçe Serines 26.12.2017 tarihinde sordu.
Ayfer Sağlam - Spor Uzmanı
Hürriyet Aile

Merhabalar Tuğçe Hanım;

4 yaşındaki oğlunuz için eklemlere bası yapmayan ve enerjisini atabileceği ortam su ortamı olduğundan yüzmeyi tavsiye ediyorum. Bunun dışında yaş grubuna uygun trambolin alıp zıplamasını destekleyebilirsiniz. Zıplamak o yaş grubu için doğal ihtiyaçtır. Kaslar o şekilde çalıştığında kemik boyu uzamasınada olumlu etkisi olabilir.

Zeynep Özlem Coşkun 24.12.2017 tarihinde sordu.
M. Turgay Köse - Uzman Diyetisyen
Hürriyet Aile

Merhabalar Zeynep Hanım;

Oğlunuza ekran başında geçireceği zaman konusunda bazı kısıtlamalar getirebilir, evinizde genel kurallar koyabilirsiniz. Ancak çocuğunuza rol model olduğunuzu da unutmayınız. Sizler anne ve baba olarak sürekli TV izler ve telefon, tablet gibi ekranların karşısında vakit geçirirseniz; oğlunuzun sizin sözünüzü dinlemesini beklemeyiniz. Ağaç yaşken eğrilir sözünü; ağaç yaşken doğrulur (!) şeklinde yorumlayabilirsiniz.

Onunla birlikte resim yapmak, şarkı söylemek, yap-boz tamamlamak gibi uğraşlar ve hobiler gerçekleştirirseniz; top oynamak, bisiklete binmek, yürüyüş yapmak, saklambaç oynamak, ebelemece oynamak gibi fiziksel aktivitelerde de size arkadaş gibi eşlik edecektir.

Sağlıklı günler dilerim.

Yağmur Cengiz 22.12.2017 tarihinde sordu.
M. Turgay Köse - Uzman Diyetisyen
Hürriyet Aile

Merhabalar Yağmur Hanım;

Büyüme ve gelişmenin en hızlı olduğu dönemler 0-1 yaş arası ve 10-18 yaş arasıdır. Bu dönemlerde ip atlamak, sek sek oynamak, trombolinde zıplamak, basketbol ve voleybol gibi zıplamayı gerektiren aktiviteler yaparsa boy uzaması gerçekleşir ve göbek kısmındaki yağlar da daha kolay erir.

Bu yaşlarda hücrelerin, dokuların, organların büyümesi ve gelişmesi devam ettiği için zayıflama diyeti önerilmez. Fiziksel aktiviteyi artırarak sonuç alınması önerilir. Bu nedenle voleybola olan sevgisini ve isteğini desteklemeye devam ediniz.

Özellikle kemik gelişimi ve protein sentezi için süt ve süt ürünleri tüketimine önem vermenizi ve havanın güneşli olduğu günlerde (kışın öğlen vakti, yazın ise kuşluk ve ikindi vakti) 15 - 20 dakika direkt olarak güneşe çıkarmanızı tavsiye ederim.

Süt, yoğurt ve peynir için yarım yağlı, hatta yağsız olanları alıştırmanızda yarar var.

Sağlıklı günler dilerim.

Sevda Giritli 06.12.2017 tarihinde sordu.
M. Turgay Köse - Uzman Diyetisyen
Hürriyet Aile

Merhabalar Sevda Hanım;

"Jimnastik ile başlayabilir. jimnastik sporun anasıdır.” şeklinde bir görüş hakimdir. Bireysel gibi görünse de adaptasyon söz konusu olmaktadır. Jimnastik yanı sıra tenis, ping pong (masa tenisi) vb spor dallarında yardımlaşma ön planda tutulur. İşbirliğinin önemini de bizzat görmesine yardımcı olur. Örnek olarak; jimnastik hareketi esnasında eğitmeni tarafından minderi tutması için yardım etmesi istendiğinde sergileyeceği tavır arkadaşının lehine veya aleyhine olduğunda, empati kurarak doğruyu görmesine vesile olur. Bahsi geçen aktiviteler bu yaş grupları için hobi gibi sevebileceği, görev ya da ödev gibi algılamayacağı sportif faaliyetler arasında yer almaktadır.

Ayşe Öztürk 02.12.2017 tarihinde sordu.
Ayfer Sağlam - Spor Uzmanı
Hürriyet Aile

Merhabalar Ayşe Hanım

4 yaşındaki çocuğu için spor geleceği düşünen anneleri öncelikle tebrik etmek istiyorum. Doğuştan bizimle var olan atlamak, zıplamak, koşmak gibi hiç bir spor ekipmanı gerektirmeyen doğa şartları çocuklar için en iyi başlangıç olurdu aslında... Bunlara denk gelen sporlar 4 yaş için cimnastik, yüzme ve atletizmdir. Çocuğunuzun hangisine ilgisi var tespit etmek için mutlaka izletin, bir deneme dersine katılın. Bu sırada çalıştııcı sizi doğru tarafa yönlendirecektir. Çocuğun rol model olarak aldığı kişi bu yaşlarda genellikle anne olmaktadır. Bu sebeple çocuğunuzun hayat boyu spor yapmasını ve bunu alışkanlık etmesini istiyorsanız mutlaka sizde spor yapmanız gerektiğini unutmayın.

Burcu 28.11.2017 tarihinde sordu.
Ayfer Sağlam - Spor Uzmanı
Hürriyet Aile

Merhabalar Burcu Hanım

Erken yaşlarda doğru sporla tanışmanın skolyozun ilerlemesini yavaşlattığını hatta düzelttiğine tanık olmuş biri olarak size fikir vermesi açısından yaşadığım olayı örnek vermek istiyorum. Okulda okçuluk antrönörlüğü yaptığım dönemde tüm seçmeli dersleri ziyaret eden anne-oğul (sağa doğru skolyozu olan bir erkek öğrenci) benim dersimi ziyaret etti. Skolyozun sağa doğru olması, okçulukta yayı iten sol kol olması skolyozu ters tarafa doğru çalışmak zorunda bıraktı. Yaşının genç olması ve doğru şekilde doğru yönde itiş yaparak çalışması skolyozunu önledi. Sizin çocuğunuzun skolyozu hangi tarafta ve doktor görüşü nedir buna dayanarak uygun spor için yönlendirme alabilirsiniz. Sağlıkla ve sporla kalın.

Nurten Sakarya 21.11.2017 tarihinde sordu.
Ayfer Sağlam - Spor Uzmanı
Hürriyet Aile

Merhabalar Nurten Hanım

13 yaş sporda temellerin atıldığı artık lisanslı olarak belli bir branşta ilerleyip yarışma sporcusu olabileceği en güzel dönem. Fizik olarak müsait olması durumuna gelince bazı branşlarda esneklik, bazısında çabukluk ve bazısında ise kuvvet gerekir. Bazı sporlar ise hepsi olmadan yapılması zordur. Çocuğunuzun fiziksel değerlendirilmesi ve hangi branşa yatkın olduğunun tespiti önemli fakat yönlendirildiği spor dalındaki devamlılık durumu disiplin ve karakterle ilgili olabileceği gibi doğru antrenöre denk gelmekle ilgili de olabilir. Bireysel yarışmayı mı yoksa takım sporlaını mı seviyor? Öncelikle bunuı tespit edin. Boks istediğine göre bireysel sporlardan hoşlanıyor diye düşünüyorum. Mutlaka antrenörlük belgesi olan çalıştırıcı ve sporcu yetiştiren yaş grubuna uygun yer seçemenizi öneririm.

Öznur 17.11.2017 tarihinde sordu.
Ayfer Sağlam - Spor Uzmanı
Hürriyet Aile

Merhabalar Öznur Hanım

Öncelikle erken yaşta çocuğunun spor geleceğini düşünen bir anne olarak sizi tebrik ederim. Çocuğunuzun yaşı küçük olduğundan evinize yakın, temel anlamda çocuk odaklı yerleri seçmenizi öneririm. Gittiğiniz yerde spor hocasının yaklaşımını gözlemleyin. Çocuğunuza sporu sevdirecek ilk yaklaşım budur. Spor dalını seçme konusuna gelince esneklik, boy gibi genetik özelliklerine bakılarak temel cimnastik,atletizm veya yüzme sporları öncelikli olarak önerilebilir.

Neslihan 17.11.2017 tarihinde sordu.
Ayfer Sağlam - Spor Uzmanı
Hürriyet Aile

Merhabalar Neslihan Hanım;

Küçük yaşlarda yüzme öğrenmenin daha kolay olduğunu bir çok araştırma göstermektedir. Kızınıza güven vermek için yüzme ile ilgili yaşadığı olumsuz deneyimi çok fazla irdelemeyin ama yok saymak gibi bir davranıştada bulunmayın. Çocuklarda rutinler ve devamlılık bir güven duygusu oluşturmaktadır. Eninde sonunda yüzmeyi öğrenebilir. Burada çocuğun karakterini tanıyan en yakın kişi olarak yüzme sporuna devam etmesini istiyorsanız; kararlı olun ve bütün deneyimlerin böyle olmayacağını yüzmeye bir şans daha vermesini isteyebilirsiniz. Tercih edeceğiniz yüzme hocasının derslerini ve çocuğa yaklaşımımını önceden siz izleyebilirsiniz. Başka bir seçenekte cimnastik gibi başka bir spor dalına yönelerek tekrar özgüvenini sağlamak olabilir.

Merve Bedan 17.11.2017 tarihinde sordu.
Ayfer Sağlam - Spor Uzmanı
Hürriyet Aile

Merhabalar Merve Hanım; Pilates yapmaya karar verdiğinizde, daha güçlü ve kontrollü kaslar,daha dik bir duruş ve ağrısız bir sırt gibi yaşam kalitenizi arttıran beklentileriniz olabilir. Pilates in size kilo verdirebilmesi için öncelikle beslenmenizi düzenlemelisiniz. Eğer bir pilates dersine 200 calori harcamışsanız ve o gün pilates yaptım diye her zamanki rutininizden fazla olarak 300 kalorilik bir şey yerseniz 100 gr alma ihtimaliniz büyüktür. Bu örnekteki rakamlar sembolik olarak verilmiştir. Kaliteli bir beslenme düzeni ve kardio egzersizleri ile desteklenmiş size özel bir program sizi istediğiniz sonuca ulaştırabilir. Keyifli sporlar dilerim.

Aklınıza takılan tüm soruları çekinmeden sorabilirsiniz.
Tek yapmanız gereken hangi uzmanımıza sormak istediğinizi seçmek ve sorunuzu paylaşmak.

SORU SORMAK İSTEDİĞİNİZ UZMANI SEÇİNİZ.

Artık siz de Olimpik Annesiniz! Şimdi sorunuzu sorabilirsiniz.

OLİMPİK ANNE OLUN

KadınlarBilir.com üyesiyseniz, üye olurken belirlediğiniz şifreyi girin.
Şifreniz en az 8 karakterden oluşmalı ve en az 1 harf ve 1 sayı içermelidir.

Daha önce bu e-posta adresiyle KadınlarBilir'e üye oldunuz.
Kayıt Ol butonuna tıkladığınızda profiliniz güncellenecek ve bir Olimpik Anne olacaksınız.


  • Olimpik Anneler ve KadınlarBilir kullanıcısı olarak kayıt olmak istiyorum.
    Kayıt olarak, aşağıdakileri kabul ediyorum:

KAYIT OL

Sorunuz iletilmiştir. Teşekkürler.

Yeni soru sor
  • Lorem Ipsum

  • Lorem Ipsum

Lorem Ipsum


Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. Ut enim ad minim veniam, quis nostrud exercitation ullamco laboris nisi ut aliquip ex ea commodo consequat.

M. Turgay Köse

Diyetisyen, Toplu Beslenme Sistemleri Bilim Uzmanı. 1977 yılında İstanbul'da doğdu. Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü'nden 2001 yılında derece ile mezun oldu. 2004 yılında Hacettepe Üniversitesi Sağlık Bilimleri Enstitüsü'nde yüksek lisans programını tamamlayarak toplu beslenme sistemleri bilim uzmanlığı aldı. Köse, hem bireysel hem de kurumsal anlamda beslenme danışmanlığı ve eğitimi çalışmalarını 2004'ten beri kurucusu olduğu Etik Diyet Danışmanlık'ta sürdürüyor.

Ayfer Sağlam

Antrenör, Okçuluk Federasyonu Bölge Hakemi 1979 yılında İstanbul da doğdu. 1991 yılında Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü’nün açmış olduğu yaz okulu ile okçuluğa başladı. İstanbul ve Türkiye çapında birincilikler aldı. 2 Mayıs 1997 İlkbahar Okları Türkiye Şampiyonası’nda Genç Bayanlar kategorisinde Türkiye birincisi oldu. Bunun sonucu Mayıs 1997’de Türk Milli Takımına seçildi. Ağustos 1997’de Almanya' da düzenlenen Avrupa Gençler Şampiyonası’nda ülkemizi temsil etti. Eylül 1997’de Romanya Balkan Şampiyonası’nda birincilik getiren takımda yer aldı. Aldığı dereceler ve millilik kontenjanı ile 1998 yılında YÖK tarafından Marmara Üniversitesi Beden Eğitimi ve Spor Yüksekokulu’nun ‘Spor Yöneticiliği’ bölümüne birinci olarak yerleştirildi. 4 yıllık öğrenimi boyunca devletten başarı bursu aldı. Lisans eğitiminden sonra Yüksek Lisansı kazandı. Bu arada çok çeşitli kuruluşlarda antrenörlük yaparak 3000’i aşkın kişiye ok attırdı. Antrenörlüğün yanı sıra Okçuluk Federasyonun düzenlediği resmi müsabakalarda bölge hakemliği yapmaktadır.

Lütfen soru formunu eksiksiz doldurun.
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
Lütfen soru sormak istediğiniz uzmanı seçin.
Lütfen yaşadığınız şehri seçin.
Lütfen üyelik formunu eksiksiz doldurun.
E-posta adresiniz kontrol ediliyor.
Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
Kayıt olabilmek için lütfen aşağıdaki maddeleri işaretleyin.
Lütfen yaşadığınız şehri seçin.
Lütfen üyelik koşullarını kabul edin.
Lütfen doğum tarihinizi eksiksiz girin.
Şifreniz en az 8 karakterden oluşmalı ve en az 1 harf ve 1 sayı içermelidir.
Girdiğiniz e-posta adresi geçerli değil. Lütfen geçerli bir e-posta adresi girin.
Lütfen daha önce KadınlarBilir’e üye olurken belirlediğiniz şifreyi girin.
Kullanıcı adı bölümünü boş bırakamazsınız.
Artık siz de Olimpik Annesiniz! Uzmanlarımıza soru sorabilmek için lütfen giriş yapın.
KadınlarBilir üyesisiniz, ama henüz Olimpik Anneler üyesi değilsiniz. Üye olmak için tıklayın!
Olimpik Anne ol!

Artık siz de Olimpik Annesiniz! Mevcut üyelik bilgilerinizle giriş yapabilirsiniz.

Kullanıcı adınızı veya şifrenizi yanlış girdiniz. Kontrol edip tekrar deneyin.
Kadınlarbilir.com üyeliğinizde bilgilerinizin eksik olduğunu tespit ettik.
Bilgilerinizi güncellemeniz için www.kadinlarbilir.com'a yönlendiriliyorsunuz.